19Eyl
Web sitesi nedir? - Mona Dijital

WEB SİTESİ NEDİR?

Bir kişi yada işletmeyi hedeflerine ulaştıracak, müşteri yada kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmetlerin dünyaya açılmasıdır. İnternet ortamında yapılan kreatif sayfa planlaması ve uygulama sürecinin dijital ortama aktarılarak tüm dünyaya açılmasına web sitesi denir. Web siteleri sayesinde yaptığınız iş ile ilgili tüm bilgileri kullanıcı yada müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Örneğin, bir ürününüzün teknik bilgilerini, fiyatını, reklam yada kampanyalarını, indirimlerini, ne işe yarayacağını vs. tüm dünyaya ilan edebilirsiniz. Hatta yine web siteniz üzerinden ürün yada hizmetlerinizle ilgili kullanıcılarınızdan kapsamlı bir geri dönüş alabilir, ürün yada hizmetinizi kullanıcı yada müşterilerinize, onların istediği gibi güncelleyip satış rakamlarınızı yükseltebilirsiniz.

Peki web ve www açılımı nedir?

Web; birbiriyle bağlantılı internet üzerinde çalışan ve "www" ile başlayan internet sitesi adreslerindeki sayfaların görüntülenmesini sağlayan servis ağıdır. WWW açılımı ise ↔ world wide web olarak bilinir.
→ Teknik olarak world wide web dünya çapında ağ olarak tanımlanmaktadır.
→ Bilgisayar terimi olarak world wide web ise internet sunucuları ağı olarak tanımlanır.Web Sitesinin Çeşitleri Nelerdir?

Web siteleri tasarım, yazılım ve programlamasına göre statik ve dinamik olmak üzere iki ana grupta değerlendirilebilir. Bu iki ana gruptaki web sitelerinin çeşitleri ise ilgili sitenin içeriğine göre değerlendirilmektedir.
- Kurumsal web siteleri: Firma ürün / hizmet tanıtım siteleri.
- E-ticaret siteleri: B2B, B2C, C2C satış siteleri.
- Rezervasyon siteleri: Hotel, restoran vb. siteler.
- Kişisel siteler: Kişi tanıtım, portfolyo ve CV siteleri.
- İlan / emlak siteleri: Konut, araba, iş arama ve bulma siteleri.
- Haber siteleri: Anlık, günlük, güncel olayların aktarıldığı siteler.
- Portal siteler: Turizm, sağlık vb. özel bir amaca hizmet eden fonksiyonel siteler.
- Mobil siteler: Mobil kullanıcılarına özel hazırlanan site ve uygulamalar.Web Sitesi Ne İşe Yarar?

Mona Dijital’e göre web sitesi; müşterileri segmentlere ve alt segmentlere ayırabileceği gibi müşteriye nasıl ulaşılabileceği ve onlarla nasıl kalıcı ilişkiler kurulabileceğiyle ilgili firmanıza bilgiler veren stratejik internet platformudur. Dolayısıyla web sitesi olgusu size ya da işletmenize müşteri kavramını yerleştiren ve müşteri merkezli olma kültürünü benimsettiren bir internet stratejisi; dünyada şirket - müşteri denklemini düzenleyen ve müşteri ilişkileri yönetiminin bir bilim olmasını sağlayan pazarlama aracıdır. Web siteleri tüm faaliyetlerimizi, ürün ve hizmetlerimizi hedef kitlemize istediğimiz gibi iletmemizi sağlar; doğru ve güncel bilgi kaynağıdır; bizlere zaman, prestij ve müşteri kazandırmaya yarar.

• Web sitesi hizmeti firma ya da markanın istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir.
• Web sayfası ürünler, hizmetler ve düşüncelerle ilgilidir.
• Web tasarım doğru hedef kitlesine hitap etmelidir.
• Web site konsepti, sürekli değişen rekabet koşullarında yerine getirilir.
• Web site tasarımı bir nevi dijital kurumsal kimliğinizdir.Web Sitesinin Faydaları Nelerdir?

Müşteri Belirlemeye Yarar
Geleneksel olarak demografik bilgilere göre yapılmaktadır ancak internet ortamında müşterilerinizi tam olarak saptamak için Google Analitik platformunun site analizleri için sunduğu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu platforma web sitenizi kayıt ederek alabileceğiniz bir Google Analitik Kodu ya da site izleme kimliğini sitenize eklemek yeterli olacaktır. Müşterilerinizin yaş, cinsiyet, meslek, gelir ve ilgi alanları gibi değişkenleri tespit edebilirsiniz.

Belirlenen Müşterilerinizi Farklılaştırabilirsiniz
Müşterileri farklılaştırma, onların işletmeniz için farklı değerlere sahip olması ve farklı ihtiyaçlarının bulunmasından kaynaklanan bir zorunluluktur. En değerli olan müşterilerden başlamak suretiyle, bir sıralamada bulunmak, çabaların en çok avantaj sağlayacağı kesime yöneltilmesine olanak sağlar. Böylece müşterinin değerine ve ihtiyaçlarına odaklanacak işletme davranışını web sitenizde sağlamak güç olmayacaktır.

Müşterilerle Etkileşime Girebilirsiniz
Web sitesinde tüketiciye gereksinimi olan ürün ve hizmetin sağlanması, kalite güvencesinin vitrin edilmesi ve ispat edilmesi ilk adımdır. Web sitelerinde satış sonrasındaki hizmet, üzerinde durulması gereken en önemli konudur. En yüksek etkinliği, uygun maliyette yapma zorunluluğu bir şirket için kaçınılmazdır.

İnternet Sitesinin Tarihsel Serüveni
Web sayfası kavramının müşteri merkezli son yıllarda yaşadığı değişim gerçekten inanılmaz boyutlara ulaştı. Tarihsel serüven olarak bakıldığında 1990’li yılların “ne bulursam onu alırım” yaklaşımıyla geçtiğini görürüz. Arz ekonomisinin ön planda olduğu bu dönemlerde web sitelerinde yer alan ürün ve hizmetlerin çeşitliliğindeki sınırlamalar, tüketici tercihlerinin geri plana atılmasına zemin hazırlıyordu. Ardından 2000’li yıllar geldi, web sitelerindeki ürün ve hizmet çeşitliliği artmaya başladı. Bu noktada müşterilerin genel eğilimi “neyi alabilirsem onu alayım” biçiminde değişti. 2010’lu yıllarda web sitelerindeki modern anlamdaki gelişmelerle birlikte artık “ne istersem onu alırım” dönemi başladı. Bu yeni döneme gelinmesinde birkaç temel nokta büyük rol oynadı:

• Ürün ve hizmetlerin çeşitliliği inanılmaz biçimde arttı ve müşterilerin tercih olasılıkları çoğaldı.
• Bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin kullanan müşteriler, bilgiye, rakibe ve muadil ürünlere çok kolay erişebilir bir hale geldi.
• Teknolojik yapılar, ürün ve hizmetlerin pazarlanmasından dağıtım kanalına dek iş süreçlerini değiştirdi. Müşterilere çok farklı kanallardan erişim mümkün oldu.

Web sitesi paketlerimiz hakkında bilgi almak içintıklayın