28Eyl
dijital dünyaya adım atarken nereden başlamalı - Mona Dijital

Dijital dünyaya adım atarken nereden başlamalı?

Dijital pazarlamanın önemi:

Dijital pazarlama, satış-pazarlama faaliyetleri internet, sosyal medya, mobil uygulamalar ve diğer interaktif platformlar üzerinden yapılan çalışmalardır. Teknolojinin akıl almaz ilerlemesi ile beraber dijital pazarlama önemini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Günümüzde internet kullanım sıklığı gün geçtikçe artmaktadır.

Bir firmanın dijital dünyada neden bulunması gerektiğini anlatan istatistiklere bir göz atalım;

82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde;
• Nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon İnternet kullanıcısı
• Nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
• Nüfusun %53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.

Türkiye’deki yıllık dijital değişim istatistiklerine baktığımızda da;
İnternet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %9, yani 5 milyonluk bir artış görüyoruz. (59.3 milyon internet kullanıcısı)
Aktif sosyal medya kullanıcı sayısının da 2 milyonluk bir artış gerçekleşmiş. (52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı)
• İnsanlar internette günde ortalama 7 saat vakit geçiriyorlar. Peki bu kullanıcılarımız en çok nerelerde vakit harcıyorlar:
• Günde ortalama 2 saat 46 dk sosyal medyada

mona dijital

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarının kullanıcı sayılarına ve cinsiyet dağılımı bu sene ilk defa bu raporda yer aldı. Detaylara geçecek olursak;
Facebook‘un 43 milyon kullanıcı bulunmakta ve erkeklerin daha fazla kullandığı bir platform olduğunu görüyoruz. (Geçen yıla göre Facebook kullanıcı sayısında %2,3’lük azalma yaşanmıştır)
Instagram’ın 38 milyon kullanıcı bulunmakta ve Facebook gibi yine erkeklerin daha fazla kullandığı bir platform. (Geçen yıla göre Instagram kullanıcı sayısında %2,7’lik artış yaşanmıştır)
Twitter ülkemizde 9 milyon kullanıcıya sahip ve her 10 kişiden 8’i erkek! (Geçen yıla göre Twitter kullanıcı sayısında %1,9’luk artış yaşanmıştır)
• Kadınların daha fazla kullandığı platform olan Snapchat‘in ise ülkemizde 6.3 milyon kullanıcısı bulunuyor. (Geçen yıla göre Snapchat kullanıcı sayısında %26 oranında ciddi bir azalma söz konusu)
LinkedIn yine erkeklerin daha yoğun olarak kullandığı bir platform ve 7.3 milyonluk kullanıcı sayısına sahip. (Geçen yıla göre LinkedIn kullanıcı sayısında %5,8’lik artış yaşanmıştır.)


Önce ne yapmak gerekir?

Dijital dünyaya adım atmamış firmalar katalog, broşür, el ilanı gibi materyallerle, kendisine zaten ulaşmış müşterileri ellerinde tutmayı sağlamak amacıyla bu çalışmaları hazırlatmaktadır. Bu çalışmalar tabi ki elzemdir ancak sadece firmaya ulaşmış, alış-veriş yapmış insanları elde tutmaya yarayabilir. Peki potansiyel müşterilere nasıl ulaşılacak?

Kulaktan kulağa reklam modeli günümüzde ehemmiyetini kaybetmiştir. Bunun yerini artık dijital pazarlama almaktadır. Peki dijital dünyada yer almak için ilk olarak ne yapmak gerekir?


Web sitesi & programlama hizmeti almak

Bir firma adınız var ve fiziksel olarak bir mekanınız da mevcut. Ama sadece firmanızın önünden geçenler sizi görecek. Lakin onlarda ne iş yaptığınızı, ne kalitede yaptığınızı, referanslarınızı bilemeyecek. Bu durumda ilk yapmanız gereken iş bir alan adı (yani dijital firma adı) satın almak olacaktır. Web sitesinin ilk adımını tamamlamış oluruz. Peki bu web sitesi neden gereklidir?

Mona Dijital kalitesi ile hazırlanmış bir web sitesiyle;
- Google, Yandex gibi arama motorlarında çıkarsınız. Bu sadece arama yapan insanlar sizin de var olduğunuzu bilir.
- Yine arama motorlarının haritalarında görüntülenerek, mekanınıza ulaşımı kolaylaştırmış olursunuz. - Kurumsal bir e-posta adresiniz olur. Müşteri yada kurumlarla yazışmalarınızda size prestij kazandırır. Gmail, Hotmail, Yahoo gibi platformların mailleri herhangi bir kullanıcıdan farkınız olmadığı hissiyatını uyandırır.
- Web sitenizde müşterileriniz için hazırladığınız bilgileri değiştirmek, güncellemek ve istemediğiniz veriyi silmek mümkündür.
- Katalog, broşür gibi yöntemlerden daha düşük maliyetli hazırlanan web siteleri, 7/24 açıktır ve dünyanın diğer ucundaki insanı dahi bilgilendirir.


Sosyal medya yönetim hizmeti almak;

Web sitemizi hazırladık, arama motorlarına tanıttık, firma rehberlerine kaydettik ve içeriğini tam manasıyla doldurduk. Peki bundan sonra insanlara nasıl ulaştıracağız bu bilgileri? Sizden ve hizmetlerinizden nasıl haberleri olacak?
Mona Dijital’in özgün görsel ve içeriklerle hazırladığı bir sosyal medya hesabı;
- Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında takipçilerinize anlık olarak bilgilendirme yapabilirsiniz.
- Örneğin bir kampanya yaptınız. Bunun ilk reklamını ücretsiz bir şekilde sosyal medya hesabınızdan yapıp hazırladığınız web sitesine yönlendireceksiniz. Bu sayede takipçileriniz ve potansiyel müşterileriniz bu kampanyanın içeriğini öğrenmek için sitenize organik bir seyahat yapacak ve telefonlarınız hiç susmayacak.

- Doğru #Hashtag kullanımı ile hiç beklemediğiniz bir yerden size ulaşacaklar.
- Özel günlerde kendinizi sürekli akılda bırakacaksınız.
- Ay sonu raporlamaları ile müşteri hareketlerini takip ederek, onların istek ve önerilerine göre hizmetlerinizi güncellersiniz ve firma veriminiz artar.


Mona Dijital - Dijital pazarlama size ne kazandırır?

- Firmanızın müşteri sayısında gözle görülür bir artış olur. Çünkü hizmet almak isteyen insanlar artık size daha kolay ulaşır.
- Basılı materyal masrafından kurtulursunuz.
- Dijital dünyadaki varlığınızı her geçen gün arttırdığınızda firmanıza ulaşım kolaylaşır.
- Kulaktan kulağa değil, paylaşımdan paylaşıma reklamınızı herhangi bir ücret ödemeden yaparsınız.
- Sürekli akılda kalacak ve ilk akla gelen firma olursunuz.
- Prestijinizi her geçen gün arttırırsınız.
- Bunların tümü sizin kazancınızı arttır ve kaçınılmaz olarak firmanızı büyütürsünüz.

Dijital dünyaya ilk adımı atmak için tıklayın