09Eyl-20
Pandemi döneminde fiziksel mağazalar e-ticarete yöneliyor

Pandemi döneminde fiziksel mağazalar neden e-ticarete yöneliyor?

2020 yılı Covid-19 salgını ile geçti ve tüm dünyada birçok konuda sıkıntılar yaşandı. Tüm sektörler bu durumdan olumsuz etkilendi, birçok marka küçülme yoluna gitti, birçok işletme kapandı. Kısacası ekonomik olarak dünya ve Türkiye genelinde büyük bir durgunluk sürecine girildi. Pandeminin etkilerini hala görüyoruz.

Bu dönem, birçok sektörde yavaşlamaya sebep olsa da e-ticaret şirketleri bu dönemi hasarsız atmayı başardı. Sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafe kuralları nedeniyle fiziksel mağazalar uzun bir süre kepenk kapatsalar da online mağazalar bu süreci daha iyi yönettiler. İnternetten yapılan alışverişlerin bu dönemde ciddi oranda artmasıyla birlikte e-ticaret firmalarına olan talep arttı.

mona dijital e-ticaret sistemleri

Tüketiciler artık online alışverişlere yönelmiş durumda

Pandemi döneminde tüketiciler, mecburiyetten internetten alışverişlere yönelmeye başladılar. Fiziksel mağazaların kapalı olması ve sokağa çıkma yasaklarından dolayı tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticaret firmalarını tercih ettiler.

Online alışverişe yönelmeleri, tüketicilerin internetten daha fazla alışveriş yapmalarını sağladığı gibi sanal mağaza firmaları da işlerini düzenli yapabildi. Fiziksel mağazanızı pandemi süreci ve sonrasında dijitale taşımanız, satışlarınıza internetten de devam etmenize olanak tanır.Bu süreçte birçok firma e-ticarete yöneldi

Fiziksel mağazaların kapalı olması ya da sosyal mesafe kuralları gereği tüketicilerin dışarıya fazla çıkamamaları nedeniyle, web sitelerinden çevrimiçi alışverişlerde %159 artış yaşandı. Bu sürecin kazananları tabi ki de e-ticaret sitesi sahipleri oldu. Genel ihtiyaçlar haricinde, kişisel ihtiyaçlar için de tüketiciler internetten alışveriş yapmak zorunda kaldılar. Mobilya, kitap, otomotiv ürünleri, ev tekstili, temizlik, hijyen, giyim, elektronik ürünler, yemek siparişi ve bunlar gibi birçok farklı ürün grubu bu süreçte internet üzerinde en çok satılan ürünler arasında yer aldı.Tüketicilerin 7/24 ulaşabildiği yegane mağazalar

Sanal mağaza kurmanızın en büyük avantajlarından biride, müşteri kitlenize günün her saati kolayca ulaşabilmenizdir. Web siteniz doğru ve güvenilir bir altyapı üzerine kurulduğunda 7 gün 24 saat açık kalır. Bu da günün herhangi bir saatinde tüketicilere ulaşabilme imkânı sunabildiği için önemli bir özelliktir. Bir e-ticaret sitenizin olması da bu süreçte tüketicilere ulaşabilmenizi sağlar.

mona dijital e-ticaret sistemleri

Dünyanın her yerine satış yapabilirsiniz

Salgın sürecinde ve sonrasında işletmenizi büyütmenizi sağlayacak avantajlardan biri de online mağaza açtığınızda fiziksel mağazalardaki gibi tek bir konuma bağlı olmazsınız. Türkiye’nin ya da dünyanın herhangi bir yerine ürün satışı yapabilirsiniz. Bu da bulunduğunuz sokak ya da caddeden çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

Müşteri kitlenizi genişletmeniz doğal olarak çok daha fazla kişiye ulaşmanızı, buda satış adetlerinizi ve karlılığınızı da otomatikman arttırır. Bu sebeple de fiziksel mağazanızı e-ticaret ortamına taşımak, şirketinizi büyütmek için de size birçok avantaj sağlayacaktır.Dijital pazarlama çalışmalarıyla bilinirliğinizi artırabiliriz

İnternetten satış yapmaya başladığınızda, dijital pazarlama çalışmalarımız markanızı çok daha geniş kitlelere ulaştırır. Reklam ve içeriklerinizi gören potansiyel müşteriler size online mağazanızdan ulaşabilirler. Bunun yanında e-ticaret sisteminize paralel olarak sosyal medya hesaplarınıza da dijital marketing yaptığımızda çok daha geniş bir kitleye ulaşarak satışlarınızı tahmin edemeyeceğiniz boyutlara getirebilirsiniz.